Urządzanie salonu - najczęstsze błędy

19.11.19

Salon w Twoim domu – czy jest jego sercem? Najbardziej reprezentacyjnym i przyjemnym w użytkowaniu pomieszczeniem? Zastanów się i odpowiedz szczerze. Akurat w tym pokoju łatwo o popełnienie aranżacyjnego błędu, i to niejednego… Przyjrzyjmy się tym najczęściej spotykanym

 

Chaos
Przełamywanie schematów i łączenie pozornych sprzeczności to umiejętność szczególnie ceniona w modzie czy architekturze. Problem w tym, że nie zawsze umiemy robić to dobrze. I tak jak założenie sandałów do garnituru jest, delikatnie mówiąc, pomyłką, tak zestawianie ze sobą mebli z zupełnie różnych światów również daje nieciekawy efekt. Istnieje wiele powodów, chociażby materialny, przez które zestawiamy różniące się meble do pokoju dziennego. Ale czasami naprawdę nie warto przesadzać, np. gdy odcienie drewna są diametralnie inne, a liczba dodatków i bibelotów sprawia, że trudno się odnaleźć w pomieszczeniu. Tonujmy wrażenia. W projektowaniu salonów zawsze sprawdza się dewiza „mniej znaczy więcej”.

Naśladownictwo
Mówimy o zgubnym chaosie i braku wyczucia w zestawianiu poszczególnych elementów, lecz równie dużym błędem jest próba skopiowania meblarskich katalogów 1 do 1. Nie zapominaj, że Twój salon nie znajduje się w szwedzkim studiu fotograficznym, a przestrzenie, światło i wiele innych czynników wpływają na ostateczny efekt. Poza tym bezrefleksyjne powielanie czyichś rozwiązań nie świadczy dobrze o wyczuciu gustu.

Niepraktyczne podejście
O błędy łatwo już na etapie planowania przeznaczenia konkretnych wnętrz. Dla jednych salon będzie pokojem telewizyjnym, dla innych miejscem częstych spotkań w dużym gronie rodzinnym. Jedni spędzają w domu wiele godzin dziennie, inne rodziny w tygodniu praktycznie się mijają, mając czas dla siebie jedynie w weekendy. Każdy dom jest inny, a jego mieszkańcy mają zróżnicowane potrzeby. Dlatego wyposaż salon w meble i dodatki, które przydadzą się Tobie i Twoim bliskim. Myśl praktycznie!

Złe oświetlenie
Fatalny dobór lamp może sprawić, że Twój salon będzie mało przyjaznym miejscem. Zbyt ciemna oprawa lub „świecenie po oczach” – przesada w każdą stronę jest zła. Łatwo o zły efekt także wtedy, gdy nie przywiązuje się dostatecznej wagi do kwestii zacienienia. Rolety, żaluzje, zasłony, firany – każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto przemyśleć ostateczny wybór lub zmianę dotychczasowej formy.

Kolorystyka
Wiele salonów wygląda niemodnie przez kiepski dobór kolorów. Polacy zdradzają na przykład tendencję w kierunku beżów, czerwieni, brązów. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem umiaru. Gdy wszystkie meble, tapicerki, dodatki są tak podobne do siebie, daje to „ciężki” efekt, zabiera niezbędną świeżość (charakterystyczną dla jasnych przestrzeni, stąd swoisty renesans bieli, szarości, błękitów). Z drugiej strony – stuprocentowa „jasność” szybko zostanie zweryfikowana przez aktywność dzieci, zwierząt, a także niedokładne sprzątanie…

Można długo wymieniać listę błędów, jak niewłaściwe proporcje, ograniczanie przestrzeni przez wystawianie mebli tylko pod ścianę, niedocenianie lub przecenienie dodatków itd. Unikaj ich, żeby w pięknym salonie spędzać wyłącznie fantastyczne chwile!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl