Urządzamy pokój młodzieżowy.

19.11.19

Gdy dziecko staje się nastolatkiem, w jego życiu zachodzi wiele znaczących zmian. Burzy hormonów towarzyszą ważne chwile w życiu towarzyskim i szkolnym. Zabawki idą w kąt, pojawiają się nowe zainteresowania i potrzeby. Najwyższa pora na remont! Żaden nastolatek nie chce spać, uczyć i odpoczywać w sypialni, która zawiera wyłącznie dziecięce akcenty, a meble stają się zwyczajnie za małe… Podpowiadamy, czym się kierować w trakcie ponownej aranżacji wnętrza pokoju młodzieżowego.

 

Łóżko
Dojrzewający nastolatek wciąż się rozwija, rośnie. W pewnym wieku dziecięce łóżko jest już zwyczajnie za ciasne i pora kupić mebel o standardowej długości ok. 2 metrów, jak dla dorosłego. Przed Tobą poważna decyzja – postawić na pojedyncze łóżko z wygodnym materacem czy jednak rozkładaną kanapę? Wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia, a także oczekiwań samego nastolatka. Pamiętaj, aby wybierać łózka lub kanapy wygodne, nowoczesne, spójne z pozostałym wyposażeniem.

Biurko
Nastolatek potrzebuje biurka i koniec. Musi mieć miejsce, w którym da się odrabiać lekcje, ale i postawić komputer. Nie oszukujmy się – to, czy zdecyduje się na naukę, czy rozrywkę przez Internet, nie zależy od wyboru mebla, ale innych decyzji. Warto wybrać biurko z szufladami, aby móc pomieścić w nich wszelkie drobne przedmioty czy dokumenty, które powinny pozostać w bezpiecznym miejscu pod ręką.

Krzesło
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w sprzedaży pojawiły się profesjonalne krzesła dla graczy komputerowych, stworzone z myślą o każdym, kto spędza wiele godzin w pozycji siedzącej. Nie da się ukryć, że większość współczesnej młodzieży sporo czasu przesiaduje przed komputerem, a do nauki również potrzebuje biurka. Inwestycja w wygodny, i ergonomiczny fotel obrotowy dla dziecka jest dobry dla zdrowia i rozwoju kręgosłupa, oraz pozwala na pracę przez długie godziny bez żadnych buli czy długoterminowych konsekwencji.

Szafy
Nastolatek zapewne będzie miał swoje zdanie na temat estetyki konkretnych kompletów mebli (szaf, komód), ale Twoją rolą jest dopilnowanie, żeby wybór był także funkcjonalny. Młodzież przywiązuje dużą wagę do ubrań, lubi gromadzić stylizacje na każdą porę roku, potrzebuje więc swoich szuflad i półek. W wyższych pomieszczeniach warto rozważyć także zainstalowanie szafy typu komandor, które są najczęściej bardzo pojemne.

Oświetlenie
Młodzi ludzie nie myślą o zdrowiu w takim stopniu jak dorośli. Nie wiedzą, że przesiadywanie w ciemności, na przykład przed komputerem, szkodzi wzrokowi. Stąd rola rodziców, żeby uświadamiać potrzebę wykorzystywania lamp. Nie zapomnij o górnej, silnej lampie, a także mniejszych modelach – nad łóżkiem i na biurku.

Dodatki
W tym miejscu dochodzimy do szczególnie „względnej” kwestii. Zwykle to rodzice płacą za remont pokoju nastolatka i w dużej mierze decydują o zakupie mebli, ich kolorze, wielkości, przeznaczeniu. Nie można jednak zapominać, że to pokój nastolatka – osoby, która ma być za kilka lat w pełni dorosła, dojrzała, samodzielna. Dlatego nie można w dużym stopniu ingerować chociażby w dodatki. Niech młody człowiek zdecyduje, czyj plakat ma wisieć nad jego łóżkiem, które fotografie oprawić i postawić na biurku, jakimi dodatkami dać sygnał wszystkim domownikom i gościom: „hej, wchodzisz na mój teren!”.

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl