Szafa z drzwiami przesuwnymi czy uchylnymi?

19.11.19

Podczas aranżacji sypialni, garderoby, korytarza czy pokoju dziennego często stoimy przed poważnym dylematem. Jaką szafę wybrać – z drzwiami przesuwnymi czy uchylnymi? Postarajmy się znaleźć odpowiedź uwzględniającą rozmaite okoliczności i czynniki.

 

Jaką przestrzenią dysponujemy
Podstawowe znaczenie ma rozmiar i układ pomieszczenia. Mała szafa przesuwna jest znacznie praktyczniejszym wyborem tam, gdzie jest zwyczajnie ciasno. Łatwo wyobrazić sobie pokój, w którym dużo miejsca zajmuje łózko dostawione do ściany, a szafy stojące przy przeciwległej. Problem pojawia się w momencie, gdy drzwi są uchylne, ale nie da się ich częściowo lub w całości otworzyć, wtedy wybór takiego mebla nie ma większego sensu. Można jednak założyć inną sytuację, w której pokój jest po prostu na tyle duży, że rodzaj drzwi szafy nie ma pod tym względem żadnego praktycznego znaczenia. Co wtedy wziąć pod uwagę, żeby podjąć jak najlepszą decyzję?

Lustereczko powiedz przecie
Ważnym elementem wyposażenia wielu wnętrz jest lustro, które ułatwia codzienną stylizację i ocenę wyglądu podczas przymierzania ubrań. Naturalnie kojarzymy więc lustra z szafami i faktycznie – w wielu modelach lustra stanowią ich integralną część. Spotyka się rozwiązania, w których uchylne drzwi mają zawieszone lustro na wewnętrznej stronie skrzydła, ale znacznie praktyczniejszym wyborem okazuje się duża szafa przesuwna z lustrem na zewnątrz, co jest bardzo popularnym rozwiązaniem w tym typie szafy.

Typ szafy
Nie możemy zapominać o jeszcze jednej sprawie. Otóż szafa z drzwiami uchylnymi charakteryzuje zazwyczaj standardowe szafy wolnostojące, na przykład te o szerokości ok. 80 cm. Tymczasem na moduł przesuwny potrzeba miejsca, więc mówimy o znacznie szerszych szafach, ze szczególnym uwzględnieniem systemowego typu komandor. A tu zaczynamy rozmowę o przeznaczeniu mebla. Mianowicie im więcej ubrań posiadamy, tym większej szafy potrzebujemy. Szafy z przesuwnym drzwiami, te większe, są zazwyczaj niestandardowo zorganizowane w środku. Półek jest więcej, choć nie brakuje także rurki do wieszaków.

Podsumowanie
- Kupując szafę do różnego rodzaju pomieszczeń, spotkasz dwa warianty związane z otwieraniem drzwi ( modele przesuwne i uchylne )
- Drzwi do szafy mogą być wyposażone w praktyczne i eleganckie lustro, co lepiej sprawdza się na drzwiach przesuwnych.
- Drzwi uchylne wymagają większej przestrzeni w pokoju, więc przy kupowaniu mebla trzeba patrzeć także na rozmiar i ustawienie pozostałych sprzętów w pomieszczeniu.
- Drzwi przesuwne są charakterystyczne dla szerszych szaf i rozwiązań typu komandor.
- Drzwi przesuwne są obecnie uważane za modne i funkcjonalne, świetnie sprawdzają się także w korytarzach czy garderobach.
- Drzwi uchylne to klasyka mebli – jeśli nie otwieramy nieustannie szafy, nie stanowią funkcjonalnej przeszkody.
- Zarówno szafy z drzwiami przesuwnymi, jak i uchylnymi wymagają odpowiedniej eksploatacji i konserwacji mechanizmów (zawiasów lub szyn).

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl