Materac sprężynowy czy kieszeniowy - który wybrać?

12.11.19

Pytanie sprzedawcy będzie brzmiało zazwyczaj tak: „szukacie materaca sprężynowego czy kieszonkowego?”. Wynika to z głównego podziału, jaki obserwujemy na rynku. Czym są więc materace kieszeniowe, czy różnią się jakoś od sprężynowych? Zapraszamy do krótkiej i rzeczowej analizy.

Klasyczne materace sprężynowe
Standardowe materace sprężynowe są w użyciu od wielu, wielu lat. Zapewne każdy przedstawiciel starszych pokoleń zetknął się z tym rozwiązaniem w swoim codziennym życiu. Sprężyny w kształcie klepsydry przez lata wykonywało się z metalu. Trudno jednak powiedzieć, żeby łóżka starszego typu były szczególnie wygodne. Wszystko przez hałasowanie sprężyn (nawet przy obróceniu się na drugi bok), odkształcenia, a także ogólne złe samopoczucie przez rodzaj oddziaływania energii.

Nic dziwnego, że wraz z rozwojem technologii, pojawiły się alternatywne technologie produkcji materaców. Na rynku dużą popularnością zaczęły cieszyć się modele piankowe. Mimo to do wyboru mamy wciąż materace sprężynowe. Czy to oznacza, że ktoś nadal chce nam wcisnąć przestarzałe rozwiązanie? Nic bardziej mylnego. Jeśli mówimy o nowoczesnych materacach sprężynowych, chodzi o ich „kieszeniową” odmianę.

 

 

Materace kieszeniowe
Tak zwany „pocket” jest materacem sprężynowym nowej generacji. Skąd taka nazwa? Otóż stwierdzono, że jeśli zamknie się pojedyncze, udoskonalone sprężyny w specjalnych kieszeniach, nie będą się przemieszczać i odkształcać. „Pakowanie” sprężyn ma inne zalety – wytłumia niepożądane dźwięki, jak charakterystyczne skrzypienie. Trwałość i uniwersalność technologii sprawia, że producenci takich materaców szukają różnych ciekawych dodatków i udoskonaleń, na przykład w postaci specjalnych warstw.

Coraz trudniej trafić na przestarzałe, zwyczajne materace sprężynowe. Dużo lepszym i znacznie popularniejszym wyborem stały się wersje kieszeniowe. Jednak nie każdy model daje pożądaną wygodę. Dlaczego? Ponieważ popełniamy błąd w trakcie wyboru twardości, a jak mówi znane przysłowie, „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Poczytaj o tym więcej w poniższym fragmencie artykułu.

 

Jak dobrać twardość materaca
Według obiegowej opinii, „trzeba spać na twardym”, choć są osoby, które „lubią mieć miękko”. Tymczasem jakość naszego snu nie powinna być uzależniona wyłącznie od popularnych twierdzeń czy nie do końca przemyślanych opinii. To, że mamy wybór, świadczy o tym, że miękkie i twarde materace mają swoje wady i zalety. Każdy musi podjąć indywidualną, świadomą decyzję.

Zbyt miękki materac powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa, przez co nie może się on w pełni zregenerować. Z drugiej strony zbyt twardy materac też nie daje komfortu, podtrzymując ciało tylko fragmentarycznie, nie sprzyjając krążeniu i w ten sposób nienaturalnie wykrzywiając kręgosłup. Wygodny, optymalny materac ma za zadanie odciążać kręgosłup i ułatwiać komfortowe ułożenie ciała zarówno na wznak, jak i na boku.

Wiele zależy od wagi ciała użytkownika, dotychczasowych doświadczeń i przyzwyczajeń oraz subiektywnych odczuć w trakcie testowania. W przypadku problemów z kręgosłupem powinniśmy jednak zasięgać opinii ekspertów oraz lekarzy. Można narzekać na cenę niektórych materaców kieszeniowych, ale zazwyczaj odzwierciedla ona technologiczną doskonałość oraz jakość zastosowanych materiałów. Poświęć temu zagadnieniu odpowiednio dużo uwagi, bo od tego zależy Twoje zdrowie i wygoda każdego dnia!

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl