Kultowe krzesła

19.11.19

Kultowe samochody, filmy, gadżety, ale krzesła? Jak najbardziej! Poniżej przedstawiamy kilka popularnych siedzisk, które wpłynęły na design użytkowy i współczesne postrzeganie i projektowanie wnętrz. To ikony, które od dekad nie poddają się próbie czasu i wciąż są obecne w świadomości projektantów i klientów. Poznaj 6 kultowych krzeseł wszech czasów!

Eames Lounge
Fotel Eames Lounge został zaprojektowany w 1956 roku przez małżeństwo Eamesów, których nadrzędnym celem było udoskonalenie wypoczynkowego krzesła. Chcąc, aby fotel otulał siedzącego, projektanci inspirowali się rękawicą do gry w baseball. Siedzisko wykonano ze skóry, a rama składa się ze sklejki, zwykle palisandrowej. Fotel Eames Lounge jest widywany najczęściej w towarzystwie podnóżka o tej samej nazwie – Eames Ottoman. Ten model jest szczególnie popularny w ekskluzywnych gabinetach i biurach oraz dystyngowanych salonach.

Krzesło Eames
Małżeństwo Eamesów było bardzo pomysłowe. Projekt ich krzesła przebił popularnością w ostatnich latach nawet kultowy Eames Lounge. Opisywane krzesło można spotkać praktycznie wszędzie. W biurach, domach, jak też wielu kawiarniach i restauracjach w stylu loftowym. Eames Chair Nadaje się do każdego pomieszczenia, a to za sprawą niezwykle ergonomicznego siedziska. Krzesło Eames dzięki jednolitej bryle oparcia zachowuje minimalistyczny styl, który przełamuje charakterystyczna konstrukcja nóg przypominająca wieżę Eiffla.

Barcelona
To unikatowy projekt względem przeznaczenia. Krzesło zostało zaprojektowane na Wystawę Światową odbywającą się w Barcelonie, skąd wzięło swoja nazwę. Projektanci – Lilly Reich i Ludwig Mies van der Roche – tworząc ów fotel w 1929 roku, nie przypuszczali, że trafi kiedyś do masowej produkcji i stanie się ikoną wysublimowania i stylu. Najczęściej czarne krzesło Barcelona jest symbolem modernizmu, łącząc chromowaną ramę i pikowaną skórę.

Jajko Arne Jacobsena „Egg”
„Jajko” zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 1958 roku, a zaprojektowano je dla sieci hoteli w Kopenhadze. Egg to wariacja na temat tradycyjnego fotela z podłokietnikami i charakterystycznymi uszami po bokach zagłówka. Arne Jacobsen zmiękczył tradycyjne kształty, nadając im lekkości i płynności. Dodatkowo fotel umieszczony jest na obrotowej nodze, co czyni go bardziej uniwersalnym.

Fotel Acapulco
Wiele osób miało przyjemność wypoczywać w Acapulco, nawet o tym nie wiedząc. Fotele z tej serii są bardzo popularne na plażach i w ogródkach przy kawiarniach. Inspiracją do powstania modelu Acapulco były hamaki wiszące na plaży. Konstrukcja to metalowa rama i sznurek, który tworzy wygodne siedzisko. Mebel ten został uznany przez New York Times za najbardziej rozpoznawalne krzesło XX wieku.

Lilla Aland
Najpopularniejsze krzesło w Szwecji. To wręcz archetyp dla tego typu mebla – krzesło z czterema nogami, drewnianym siedziskiem i sztachetowym oparciem. W Skandynawii nazywane Pinnstol, czyli „krzesło z patyków”. Stworzone przez Carla Malmstena w 1939 roku.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl