Jak urządzić biuro w małym pokoju?

19.11.19

Jesteś freelancerem, początkującym przedsiębiorcą, a może aranżujesz niewielki gabinet w domu? Urządzenie biura w małym pokoju wydaje się trudnym zadaniem, ale kilka kroków pozwala na skuteczne pokonanie przeszkód i zaaranżowanie przestrzeni, która ułatwia codzienną pracę.

Postaw cel
W tym momencie wiesz, że potrzebujesz biura, ale dysponujesz jedynie małym pokojem. Pytanie jednak, czy zdajesz sobie sprawę, czego oczekujesz po efekcie finalnym? Jakie cele powinno spełniać takie niewielkie, ale umiejętnie zaprojektowane biuro? Jest ich kilka.

Przede wszystkim w biurze muszą panować warunki sprzyjające efektywnej pracy. Chaos, bałagan, ciasnota nie pomagają w wykonywaniu codziennych zadań. Meble należy dobierać głównie pod kątem ich funkcjonalności i ergonomii. Zbyt małe krzesło lub przypadkowo kupione biurko mogą powodować dyskomfort, a w dłuższej perspektywie problemy ze zdrowiem. Nie możesz jednak zapominać o wyglądzie wyposażenia – w końcu biuro jest Twoją wizytówką, a poza tym praca w ładnych warunkach zawsze dodaje motywacji. Masz małą przestrzeń do wykorzystania, więc włóż wiele kreatywności w zaaranżowanie biura. Do dzieła!

Meble
Trudno wyobrazić sobie biuro bez mebli. Wydaje się, że najważniejsze jest biurko do pracy. Jeśli nie zajmujesz się fizycznym projektowaniem, rysunkiem czy rękodziełem, nie potrzebujesz aż tak dużej przestrzeni roboczej. Wystarczy proste, skandynawskie biurko, na którym można postawić płaski ekran komputera na odpowiedniej wysokości. Niewielkie szuflady czy przegródki, a także akcesoria w postaci organizerów pozwolą na zachowanie odpowiedniego porządku. Ważny jest też zakup wygodnego fotela obrotowego z wyprofilowanym i regulowanym oparciem. Do codziennej, wielogodzinnej pracy przed komputerem świetnie sprawdzają się profesjonalne krzesła dla gamerów, czyli graczy.

Skoro biuro jest małe, być może nie planujesz przyjmować w nim gości. Na taką ewentualność warto jednak dokupić wygodny, elegancki fotel, który dobrze się prezentuje, ale nie zajmuje sporej przestrzeni. Oprócz tego potrzebujesz szaf. Ze względu na ograniczenia zrezygnuj z komody – lepiej sprawdzi się duży, pojemny regał na dokumenty i niezbędne akcesoria. Ważne jednak, żeby nie zastawić meblami całego pomieszczenia. Może warto pomyśleć o przeniesieniu dokumentacji w cyfrową chmurę?

Pozostałe wyposażenie
O charakterze i funkcjonalności biura decydują zazwyczaj niepozorne akcenty. Dlatego postaraj się o jasne barwy ścian, które optycznie powiększają pomieszczenie. Odsłoń okno, zrezygnuj z firan czy zasłon na rzecz praktycznych i nowoczesnych rolet. Nie zachęcamy do otwierania kwiaciarni, ale warto kupić chociażby symboliczną i wprowadzającą świeżość roślinkę, na przykład drzewko niewymagające codziennego podlewania i zaangażowania.

Na ścianie, jeśli pozostaje Ci odpowiednia ilość wolnego miejsca, może pojawić się obraz lub – co wydaje się nowocześniejsze i modniejsze – plakat oprawiony w białą ramę lub antyramę. Postaraj się nie zawalić przestrzeni zbędnym sprzętem. Kupując np. urządzenie wielofunkcyjne (drukarka z dodatkowymi funkcjami), kieruj się nie tylko parametrami technicznymi, ale i wymiarem.

Udanej aranżacji – małe biuro może ułatwić wielkie rzeczy!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl