Jak odnowić stare meble kuchenne?

19.11.19

Kuchnia jest niezwykle ważnym miejscem w każdym domu. To nie tylko pomieszczenie, w którym przygotowuje się posiłki, ale również szczególny zakątek spotkań, wspólnego spędzania czasu, kreowania własnych i cudzych upodobań. Jednocześnie jest to pomieszczenie wypełnione sprzętem i funkcjonalnymi meblami. Jeśli marzymy o ich odnowieniu – jak mamy to zrobić? Czy stare meble są w ogóle warte renowacji?

Odnawianie starych mebli kuchennych
Umówmy się – kompleksowy remont kuchni nie należy do małych wydatków. Wprost przeciwnie, za zestaw mebli kuchennych (a zazwyczaj zamawia się cały system) zapłacimy od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszelkie meble na wymiar, pod konkretne rozwiązania architektoniczne domu, jeszcze bardziej powiększają budżet projektu. Nie każdego stać na takie zakupy. A poza tym nie każdy lubi styl nowych mebli. Przywiązanie do wyposażenia pamiętającego minione epoki nie powinno budzić zdziwienia. Skoro więc odnawianie starych mebli kuchennych jest warte przemyślenia, co tak naprawdę możemy zrobić w tym zakresie samodzielnie, bez pomocy fachowców?

Zrób to sam – DIY starych mebli w kuchni
Pierwszym krokiem zawsze powinno być gruntowne opróżnienie i wyczyszczenie poszczególnych mebli. Dopiero surowy przegląd wyposażenia pozwala oszacować potrzeby i niezbędne rozwiązania. Czy przy okazji pracy nad stroną wizualną nie trzeba przypadkiem naprawić detali, np. niedziałających mechanizmów? Pozbądź się usterek w rodzaju odpadających klamek, obluzowanych półek czy zablokowanych prowadnic szuflad. Szczególnie zniszczone elementy – na przykład zawiasy – można wymienić niewielkim kosztem, po wizycie w sklepie budowlanym.

Dla lepszego efektu możesz pozbyć się z szaf nóżek. Pod nimi nie gromadzi się wtedy brud, daje to ciekawsze, nowocześniejsze wrażenie. Czasami „nowe życie” szafki zapewnia sama wymiana drobnych elementów, jak klamki, gałki, uchwyty.

Najważniejsze jest jednak nadanie świeżości całej konstrukcji mebla. W tym celu usuń starą farbę, na przykład papierem ściernym i rozpuszczalnikiem. Następnie nałóż swój ulubiony kolor, bejcę, a może farbę kredkową. Pomyśl nad wykończeniem – wolisz mat, półmat, połysk? Naprawdę wszystko zależy od Ciebie. Niektórzy sięgają także po metodę handmade decoupage, która polega na przenoszeniu na drewno wydrukowanych grafik, a nawet obrazków zdjętych z serwetek czy chusteczek. Istnieje także wariant oklejenia mebli.

Wyważ swoje potrzeby estetyczne i praktyczne. Odnawianie mebli to znakomity moment na wprowadzenie do nich nowoczesnych rozwiązań (wysuwane półki, otwieranie tip-on itd.). Postaw na swoim – to Twoja kuchnia, może być w pełni oryginalna, autorska, spersonalizowana.

Zamiast renowacji
Odnowić stare meble dla klimatu i lepszego efektu – brzmi pięknie. Dlatego nieco przewrotnie, w ramach swoistego podsumowania, pragniemy przypomnieć o innej drodze. Być może zakup mebli jest nieunikniony…

Warto odnawiać wyłącznie te meble, które są tego warte, np. ze względu na trwałość drewna i ponadczasowy styl. Problem w tym, że w wielu domach kuchnie pamiętają epokę PRL – systemy z taniej dykty, która po wielu latach eksploatacji jest zawilgocona, zabrudzona, nie do odnowienia. Z wieloma tego typu, niskiej jakości kuchniami zwyczajnie nie ma co zrobić. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zakup nowych mebli (lub starych, ale już odnowionych). W kuchni musi być świeżo i czysto.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl