Elegancja w kolorze, czyli jak dobrać meble i dodatki do wnętrza

19.11.19

Receptą na klasyczne, ponadczasowe wnętrze jest odpowiedni dobór kolorów oraz dodatków, które oprą się wszelkim modom. Meble w stylu retro po prostu się nie nudzą. Co jednak zrobić, aby mieszkać tak, jak nam się podoba, a jednocześnie nadać wnętrzu elegancji i stylu, który nigdy się nie opatrzy? Oto kilka porad, jak zbliżyć się do ideału.

Poszukiwanie kolorów
W stylu klasycznym najpopularniejszymi barwami od lat są beże i duża ilość bieli. Jasne barwy poprzetykane gdzieniegdzie ciemnymi brązami lub królewskimi odcieniami bordo sprawiają wrażenie klasy i elegancji. Nie jest to jednak obligatoryjny zestaw barw, na który jesteśmy skazani, kiedy decydujemy się urządzić mieszkanie w stylu retro. Choć główną zasadą kolorystyczną w stylu klasycznym jest przewaga ciepłych barw, to nikt nie wyklucza użycia odcieni szarości lub innych kolorów jako bazowych dla wnętrza. Jeśli chodzi o kolorystykę mebli, to naturalne odcienie i ciepło drewna nigdy się nie nudzą. Niezależnie od tego, czy postawimy na nowe meble, czy odrestaurowane klasyki, to prawdziwe drewno nada wnętrzu swoistej szlachetności.

 

Koło barw i Graal kontrastów
Ważniejszą zasadą w malowaniu wnętrza od zachowania ciepła barw jest umiejętne łączenie kolorów, tak aby ze sobą idealnie współgrały. Zarówno dodatki, jak i meble powinny się kolorystycznie dopełniać. Jednakże aby uniknąć monotonii, należy się posługiwać kontrastami. Przydatnym narzędziem w wyborze palety kolorów jest specjalne koło barw, dzięki któremu można odnaleźć kompletne zestawy pasujących do siebie odcieni, jak też kolorów, które w gustowny sposób kontrastują z wybraną dominantą. Zestawienia kolorów znajdziemy przede wszystkim w Internecie. Niektóre sklepy, gdzie mieszane są farby, również oferują adekwatne narzędzia.

Meble
Mówi się, że klasyka nigdy się nie nudzi. To prawda. Dzieje się tak jednak dlatego, że klasyczne wnętrza wypełnione są przez klasyczne meble. Co jest sekretem mebli retro? Po pierwsze w przeważającej części są wykonane z prawdziwego drewna, a jeśli akurat tak nie jest, to idealnie odwzorowują styl i wykonanie niczym spod ręki mistrza stolarstwa. Po drugie meble retro mają zróżnicowane, miękkie kształty, które pozbawiają wnętrz monotonii. Ich oryginalność polega na tym, że trudno znaleźć dwa identyczne egzemplarze. Każdy ma w sobie kilka detali, które czynią go niepowtarzalnym.

Klasyczna elegancja, czyli jak dobrać dodatki
Klasyczne dodatki do wnętrza retro utrzymane są przeważnie w kolorach złota lub szlachetnej, starzejącej się patyny. Coraz częściej można też dostrzec, że wiele dodatków oferowanych jest w odcieniach srebra, chromu i platyny. Lampy i żyrandole nadają wnętrzu ciepła poprzez użycie materiałowych, prostych lub lekko pofalowanych abażurów, a kinkiety przypominają kandelabry z żarówkami imitującymi świece. Na ścianach sprawdzają się ciężkie, zdobione ramy wykonane z drewna. Przy aranżacji warto zadbać o każdy szczegół, nawet o odpowiednie klamki wewnętrznych drzwi. We wnętrzu retro liczą najmniejsze detale.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl