Dodatki, które tworzą klimat wnętrza

05.05.14

Wybór rodzaju posadzki, koloru ścian czy kształtu oraz wielkości mebli ma decydujące znaczenie o przeznaczeniu i estetyce konkretnego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że za atmosferę odpowiadają w dużej mierze detale i dodatki, których wyselekcjonowanie zależy wyłącznie od Ciebie. Masz w tym względzie praktycznie nieograniczoną swobodę. Podpowiadamy, co da najlepszy efekt.

Rośliny
Naturalnym elementem każdego wnętrza, wprowadzającym do niego świeżość, ale i określony nastrój, jest roślina. To bardzo szerokie pojęcie. Masz do wyboru świeże kwiaty w ozdobnych wazonach, małe drzewka (a nawet tropikalne drzewka owocowe), niewymagające częstego podlewania kaktusy, rośliny doniczkowe… Każdy ma swoje preferencje. Ważne, aby nie zamienić pomieszczenia w szklarnię, ale rezygnacja z jakichkolwiek roślin również nie jest dobrą decyzją.

Obrazy, plakaty, fotografie
Wolne przestrzenie na ścianach, na przykład w salonie czy korytarzu, aż proszą się o dodatkową ozdobę, aby nie pozostały „gołe”. Od zawsze naturalnym wyborem wydają się obrazy, ale czy każdy z nas w równym stopniu interesuje się sztuką, żeby dobrze czuć się z taką ozdobą? Oczywiście, że nie. Dlatego świetną i nowoczesną alternatywą dla oryginalnych obrazów i reprodukcji są plakaty, na których może znaleźć się dosłownie wszystko. Są plakaty filmowe, sportowe, artystyczne, motywacyjne, architektoniczne i wiele innych, w rozmaitych rozmiarach, na dobrej jakości papierze. Można je oprawić w antyramę lub minimalistyczną ramę. Fotografie również tworzą odpowiedni klimat wnętrz. Warto oprawiać je w ładne ramki lub zlecać ich wydruk w dużym formacie – to także coraz popularniejsze rozwiązanie.

Oświetlenie
Błędem byłoby założenie, że lampy służą jedynie praktycznym celom. Oprawy oświetleniowe są dziś ozdobą każdego rodzaju wnętrz, a ich staranny wybór daje doskonałe efekty designerskie. Wybieraj oświetlenie oszczędne i przyjemne dla oczu, eksponujące wyposażenie i ciekawe rozwiązania architektoniczne. Dla jeszcze lepszego efektu nie zapominaj o świecach czy lampach naftowych. W niektórych wnętrzach i przy specjalnych okolicznościach aż się prosi o bardziej tradycyjne formy rozjaśnienia… Eleganckie świeczniki są ozdobą samą w sobie, a wysokiej jakości świece roztaczają wspaniały aromat.

Książki, płyty, filmy
Trudno traktować książki, płyty czy filmy jedynie jako dodatki tworzące klimat wnętrza, ale nie sposób zaprzeczyć, że takie kolekcje wprowadzają jedyny w swoim rodzaju klimat. Książki ułożone w konkretnej kolejności, płyty CD i winylowe, filmy ulubionych reżyserów – ewidentnie świadczą, że domownicy interesują się kulturą i mają w sobie żyłkę kolekcjonerów. Dodajmy, że potrzebne są do tego jedyne w swoim rodzaju meble: wąski regał lub półki. Można także pomyśleć o zawieszeniu skrzynek lub zamówieniu mebli systemowych.

Pamiątki
Lista dodatków tworzących klimat jest tak długa jak lista rzeczy, które Cię inspirują. Wszystko zależy od Twoich prywatnych upodobań, stylu mieszkania czy jego wielkości. Wiele osób gromadzi pamiątki i bibeloty, które przypominają o najważniejszych wartościach i chwilach w życiu. Pamiętaj, że zbyt surowe wnętrze nigdy tworzy przytulnego nastroju. A przecież właśnie na miłej atmosferze zależy Ci podczas urządzania domu. Inspiruj się estetycznymi, kreatywnymi propozycjami, ale kieruj się tym, co najbardziej podoba się Tobie i pozostałym domownikom!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl