Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim

19.11.19

Od lat skandynawskie wnętrza uznaje się za ponadczasowo estetyczne i warte zaaranżowania w przestrzeni domowej oraz biurowej. Jakie są wyjątkowe cechy północnej filozofii designu? Które rozwiązania dają najwięcej korzyści? Zapraszamy do lektury i inspiracji!

 

Mniej znaczy więcej
Skandynawski design jest ogromną pochwałą minimalizmu. Filozofia mieszkańców Północy Europy przełożona na świat architektury wnętrz nie jest skomplikowana, bo głosi wyższość prostoty nad przesadną elegancją czy zbytnim nagromadzeniem detali. Dostrzega się to w każdym elemencie aranżacji „skandynawskiego” domu, nawet leżącego na drugim końcu świata.

Jasna strona mocy
W skandynawskich wnętrzach wybiera się jasną kolorystykę – zarówno ścian, jak i mebli. Białe ściany nie są szczególnie praktyczne, ale preferowane, podobnie jak delikatnie szare. Skandynawowie wybierają także jasne odcienie drewna. Meble w tym stylu zazwyczaj są jednolicie białe lub stanowią połączenie bieli i np. świerku, brzozy, buku czy modrzewiu. Podobnie jasne są dodatki i akcesoria – świeczniki, ramki do zdjęć, ramy do obrazów, naczynia itd. Ma to niewątpliwą zaletę: optycznie powiększa nawet najmniejsze pomieszczenia.

Skandynawowie żyją w krainie, w której nie jest zbyt słonecznie. Dlatego tym bardziej nastawiają się na rozjaśnianie wnętrz poprzez ich odpowiednie przeszklenie. Aby urządzić dom lub mieszkanie w takim stylu, potrzebujesz odsłoniętych okien. Zacienienie jest praktyczne, ale nie może wprowadzać zbędnego, ograniczającego mroku.

Funkcjonalnie i estetycznie
Są osoby, które zupełnie nie rozumieją idei minimalizmu, nazywając tego typu meble „biednymi”, „jakimiś takimi prostymi”, „bez elegancji”. Ale chyba nawet one dostrzegają, że w skandynawskim wyposażeniu zawsze króluje funkcjonalność. Jeśli stół – to sprytnie rozkładany i składany (zobacz: mały stół rozkładany HULT). Jeśli szafy, to otwarte, często bez gałek czy uchwytów. I tak dalej, i tak dalej. Każdy mebel ma być prosty, a zarazem do bólu praktyczny i pomysłowo wykonany – w taki sposób, żeby wykorzystać przestrzeń i przechować, co trzeba, ale w kreatywny, ergonomiczny sposób. Również krzesła – styl skandynawski mówi, że nie powinny posiadać żadnych dodatków.

Spójność
Zapewne już dostrzegasz konsekwencję wyposażenia domu w głównie drewniane i białe meble. Stawiając na prostotę, gwarantujesz sobie i bliskim spójność aranżacji. W którykolwiek zakątek pomieszczenia nie spojrzysz, widzisz podobny styl. I uwierz – goście to dostrzegają i doceniają.

Spójność
Zapewne już dostrzegasz konsekwencję wyposażenia domu w głównie drewniane i białe meble. Stawiając na prostotę, gwarantujesz sobie i bliskim spójność aranżacji. W którykolwiek zakątek pomieszczenia nie spojrzysz, widzisz podobny styl. I uwierz – goście to dostrzegają i doceniają.

Największe zalety skandynawskich wnętrz
- Jasne wnętrza optycznie powiększają mieszkanie.
- Styl pomieszczeń jest estetyczny, schludny i spójny.
- Meble nie zajmują zbyt dużej przestrzeni i są funkcjonalne.
- Przekładasz filozofię skandynawskiego designu na codzienne życie – doceniasz proste przyjemności i najważniejsze wartości.

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl