Aranżacje wnętrz w stylu industrialym

19.11.19

Elegancja klasycznych aranżacji i skandynawska prostota to częste wybory w naszych domach, mieszkaniach i miejscach pracy. Tymczasem architekci wnętrz nierzadko polecają również styl industrialny. O co w nim chodzi? Jak wprowadzić jego założenia w życie? Dowiedz się więcej na temat aranżacji wnętrz w stylu industrialnym.

 

Kluczowe założenia stylu industrialnego
Korzeni stylu industrialnego jako typu aranżacji wnętrz należy dopatrywać się jeszcze w latach 50. XX wieku. Właśnie wtedy w USA zapanowała moda (wynikająca z praktycznych potrzeb) na przystosowywanie terenów i obiektów pofabrycznych, poprzemysłowych do celów mieszkalnych. Tak powstała idea loftów, która zakłada adaptację już istniejących budynków, często wymagających gruntownych remontów, niekiedy w ogóle niekojarzących się z funkcją mieszkalną.

Dziś lofty są jednym z najgorętszych trendów na rynku nieruchomości, a sam styl industrialny przeniósł się na grunt także bardziej standardowej aranżacji – w zwykłych domach i mieszkaniach. Jakie cechy musi spełniać projekt pomieszczeń, żeby można było je nazwać industrialnymi?

Podstawą jest przestrzeń nieograniczana takimi elementami jak zbędne ściany czy podział na kilka pomieszczeń. W oknach industrialnego wnętrza nie uświadczysz firan. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia są zaś oprawy oświetleniowe, głównie charakterystyczne, surowe lampy. Zapomnij o „ciepłych” ścianach – w omawianych wnętrzach stawia się na odcienie szarości, biel, ewentualnie czerwień (wpadającą w rdzę lub cegłę). Wreszcie: w industrialnym pomieszczeniu nie brakuje pozornych defektów, jak nieotynkowane ściany czy odsłonięte rury. To wszystko uzupełnia się niebanalnymi meblami, które nierzadko są efektem renowacji lub upcyklingowego procesu.

Najlepsze przestrzenie do aranżacji
Komu szczególnie przypadnie do gustu styl industrialny? To aranżacja dla osób o silnym poczuciu niezależności i buntu wobec obowiązujących wzorców. Jeżeli nie zależy Ci na „przytulności” pomieszczeń, z pewnością dobrze odnajdziesz się w surowych, przestronnych, chłodnych wnętrzach, których styl jest nie do podrobienia. Ostatnio coraz częściej urządzane są biura w połączonym minimalistycznym i industrialnym stylu (zobacz: biurko industrialne SKAGE).

Industrialna aranżacja idealnie sprawdzi się we wspomnianych loftach, ale również domach i mieszkaniach, szczególnie o niestandardowym układzie i odpowiedniej wielkości (czytaj: kamienice). Styl industrialny stanowi doskonałą inspirację dla przedsiębiorców otwierających tematyczne puby, piwiarnie czy restauracje. Pozorny brak obróbki ścian czy chaos z doborem mebli może świadczyć o wysokiej świadomości najświeższych trendów.

Styl industrialny dla Ciebie
Zastanawiasz się, jak wprowadzić styl industrialny do swojego pomieszczenia? Cofnijmy się do głównych założeń. Tam, gdzie możesz, wyburz ściany, powiększając i łącząc pokoje. Postaw na wspomniane, jasne barwy ścian. Zamów surowe lampy i meble, które kojarzą się bardziej z epoką rewolucji przemysłowej XIX wieku niż skandynawskim czy minimalistycznym trendem. Szczególnie zwróć uwagę na wybór krzeseł, które wprowadzą w industrialny klimat (zobacz: hoker / krzesło industrialne AVORD). Do zacienienia okien wybierz nowoczesne rolety, a w poszukiwaniu dodatków nie wahaj się wyruszyć na giełdy, gdzie handluje się starszyzną lub stwórz je sam. Do dzieła – tu potrzeba maksymalnej kreatywności i stuprocentowego zaangażowania!

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Sellingo.pl